Programy do modelowania 3D.

blender gui3Czy jesteś szczęśliwym posiadaczem drukarki 3d?  Może nawet masz wiele pomysłów, które chciałbyć zrealizować lecz na ich drodze stoi jeden problem. Jak się do tego zabrać?!

Żeby móc cokolwiek zaprojektować i wydrukować potrzebny jest program do modelowania 3d!

 

 

 

 

Modelowanie 3D, tradycyjnie nazywane projektowaniem wspomaganym komputerowo (CAD – computer aided design), daje nam możliwość wybrania aplikacji z której skorzystamy.  Programów takich jest wiele lecz można je podzielić na cztery podstawowe kategorie:
-bryłowe,
-rzeźbiarskie,
-parametryczne,
-siatkowe.

Wszystkie umożliwiają zmianę pomysłu w konkretny projekt, lecz jedne są wygodniejsze do rysunków typowo technicznych zaś w innych łatwiej rzeźbi się modele, na przykład żywych istot.

 

Programy do modelowania bryłowego.

modelowanie bryłoweProgramy te wykorzystują przeważnie metodę konstruktywnej geometrii bryły. Oznacza to, iż ostateczny obiekt otrzymuje się poprzez manipulowanie podstawowymi bryłami np. prostopadłościanami, walcami, stożkami itp. Manipulowanie te polega na używaniu takich komend jak suma obiektów, ich różnica lub część wspólna.
Popularnymi a zaraze darmowymi programami do teg otypu modelowania są: SketchUp, Autodesk 123D, Tinkercad, Freecad itp.

 

Programy „rzeźbiarskie”.

sculptrisProgramy rzeźbiarskie oferują narzędzia do rozciągania, skręcania, ściskania, spłaszczania itp. Dzięki tym funkcjom można swobodnie kształtować modelowane obiekty. Tego typu oprogramowanie zazwyczaj używane jest do modelowania postaci czy zwierząt i w swoim działaniu przypomina rzeźbienie w glinie.

Godnymi polecenia programami z tej kategorii są między innymi Sculptris, Mudbox, ZBrush, Blender (nie jest całkowicie poświecony tego typu modelowaniu lecz posiada funkcje rzeźbiarskie).

 

Programy do modelowania parametrycznego.

openscadZasada działania programów tego typu jest zgoła inna. Zamiast modelować bezpośrednio nasz obiekt za pomocą myszki, wprowadzamy polecenia określające poszczególne składniki modelu jak i sposoby ich połączenia. Programy te pozwalają na wprowadzanie danych z dużą precyzją dzięki czemu możliwe jest dokładne projektowanie części mechanicznych czy mechanizmów.
Innym zastosowaniem modelowania parametrycznego jest tworzenie abstrakcyjnych form opartych na działaniach matematycznych.
Przykładowe programy: OpenSCAD, ZW3D, Geomagic Design.

 

Programy do modelowania siatkowego.

3ds-max

W programach do modelowania siatkowego program ma jedynie powierzchnię.  Reprezentowana jest ona przez siatkę składającą się z tysięcy małych trójkątów. Programy te doskonale nadają się do modelowania grafiki 3d i animacji. W odniesieniu do drukowania  3d należy zwracać szczególną uwagę na spójność siatki oraz jej wodoszczelność. Programy tego typu można zaliczyć do najtrudniejszych w obsłudze. Jednocześnie dają one możliwość tworzenia bardzo skomplikowanych kształtów.
Przykładowe programy: Bledner, 3ds Max, Maya, Modo.

Co wybrać?

Nie możliwe jest jednoznaczne określenie najtrafniejszego wyboru. Uzależniony on jest głównie od tego co chcemy wymodelować. Jeżeli jest to rzecz typowo użytkowa to warto skorzystać z programów do modelowania bryłowego czy parametrycznego. W przypadku tworzenia gadgetów czy figurek najlepiej sprawdzą się programy rzeźbiarskie lub do modelowania siatkowego. Po nabyciu pewnego doświadczenia każdy z początkujących modelarzy 3d dokona własnego dla siebie najsłuszniejszego wyboru.

Jedna myśl nt. „Programy do modelowania 3D.

  1. Ewa

    Mi się wydaje że to chodzi bardziej o to, który program bardziej pasuje do naszej pracy, bo każdy z nas ma inne wymagania i tak na prawdę nie ma jednego najlepszego :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.