Rozszerzenie stl – co to takiego ?

Jaka zabrać się do druku 3d? Przede wszystkim trzeba posiadać trójwymiarowy model stworzony pod kątem druku zapisany w formacie STL. Jednak czym jest ten tajemniczy skrót?czym jest stl

Pliki STL stanowią język komunikacji w świecie druku przestrzennego. Jeśli jakaś aplikacja potrafi zapisać trójwymiarowy model w pliku STL,  to taki model może być zazwyczaj wydrukowany. Format ten został opracowany przez Charlesa Hulla z 3D Systems i udostępniony. Skrót STL pochodzi od „STereoLithography” jak również „Standard Tessellation Language„.   Format ten buduje bryłę przestrzenną za pomocą trójkątów. Każda powierzchnia podzielona jest na szereg małych trójkątów, a następnie każdy wierzchołek trójkąta opisany jest przez trzy punkty reprezentujące ich położenie względem osi współrzędnych.

Do generowania plików tego typu służą programy typu CAD. Jednym z bardziej popularnych jest SketchUp, ale istnieje wiele aplikacji typu open source, które są pod tym względem w pełni wartościowe. W praktyce wszystkie programy typu CAD posiadają możliwość zapisu w formacie STL. Plik ten składa się z siatki trójkątów. „Gęstość” siatki określa się w zależności od złożoności powierzchni. W przypadku bardziej skomplikowanych geometrycznie modeli zaleca się zagęszczenie siatki na rzecz dokładniejszego odwzorowania kształtów.

 

2 myśli nt. „Rozszerzenie stl – co to takiego ?

  1. CT limo

    It’s amazing in support of me to have a web page, which is valuable
    for my know-how. thanks admin

  2. hayden_samuel

    W tym temacie to akurat się zgodzę, no może nie we wszystkich aspektach, ale jednak.

Możliwość komentowania jest wyłączona.